Handel w internecie, czy to biznes dla każdego?
Autor: firmowy
Coraz szersze możliwości wynikające z dostępu do internetu i z jego upowszechniania powodują, że coraz więcej osób zaczyna interesować się nim, jako źródłem dochodu dla siebie. Zarabiać w sieci można na mnóstwo różnych sposobów, często bardzo od siebie odległych, a jeden ze sposobów to handel.
Handel w internecie, jest już tak powszedni, jak tradycyjne robienie zakupów i to zarówno ze strony konsumentów, jak i sprzedawców. Każda szanująca się firma posiada stronę internetową, na której można nabyć bezpośrednio jej towary czy usługi lub też w ten sposób skontaktować się z dostawcą czy przedstawicielem.
Z drugiej strony konsumenci stają się coraz bardziej wygodni i coraz więcej spraw, w tym też zakupy chcą załatwiać bez wychodzenia z domu i kolejek, a za to z bezpośrednią dostawą.
Taka zmiana całej sytuacji na rynku powoduje, że handel w internecie może okazać się prawdziwą żyłą złota, dla każdego, kto będzie umiał wykorzystać jego możliwości i szanse jakie otwiera praktycznie przed każdym z nas. Jednakże zanim podejmiemy się działalności na tym polu, warto jest się z nim nieco bliżej zapoznać.
Czym zatem jest sam handel w internecie?
Przecież nie ma bezpośredniej wymiany towaru czy usługi i opłaty. To handel, w którym za pośrednictwem sieci internetowej dochodzi do zawarcia umowy, do zamknięcia transakcji, a wcześniej ustalenia warunków realizacji wspomnianej transakcji i opłaty. Może się on odbywać pomiędzy rezydentami tego samego kraju bądź różnych krajów. Najbardziej zaś popularna forma zamykania tego typu sprzedaży to wirtualne sklepy. Prezentują one swój towar, wraz z opisem technicznym i określają jednocześnie warunki finalizacji zarówno ze strony sprzedawcy jak i nabywcy. Nabywca decydując się na zakup przyjmuje stawiane przez sprzedawcę warunki i się na nie zgadza. Opłata za zakup jest potwierdzeniem zgody. Istnieją bardzo różne rodzaje handlu internetowego i im również warto się przyjrzeć zanim samodzielnie rozpoczniemy swoją działalność. Jednym z nich jest handel bezpośredni. Jego specyfika polega na tym, że całość transakcji opiera się na sieci. Płatność i dostarczenie towaru lub usługi przebiega za pośrednictwem internetu. Może to być na przykład handel różnego rodzaju towarami czy usługami elektronicznymi, jak e-booki, oprogramowanie, czy dostęp do witryn. Handel pośredni polega na dostarczeniu towaru lub usługi w tradycyjny sposób, do klienta, ale płatność odbywa się za pośrednictwem sieci. Handel hybrydowy łączy w sobie te dwa zaprezentowane rodzaje. Może je łączyć w bardzo różnorodny sposób.
- Handel, który w języku handlowym określany jest jako B2B, to poszukiwanie partnerów, odbiorców, budowanie sieci handlowej za pośrednictwem internetu. Odbywa się między firmami.
- B2C, to handel, w którym jedną stroną jest firma, drugą zaś konsument.
- C2B, to dokładnie odwrotna sytuacja. Stroną handlującą jest konsument, odbiorcą firma.
- C2C to handel między dwoma konsumentami.
Widać zatem, jak wiele możliwości stawia przed nami internet nawet w zakresie samego handlu w sieci. To daje niezwykle duże pole do manewru. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną działalność warto przeprowadzić sobie w sieci jakiś prosty, krótki który pomoże nam określić, w jaki sposób powinniśmy rozpocząć swoją działalność, która z dziedzin jest dla nas, gdzie odnajdujemy się najlepiej.
SellyShop - oprogramowanie dla sklepów internetowych od selly.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń