E-faktura. Elektroniczna faktura vat w praktyce.
Autor: Daniel Karolak
Od 1 stycznia 2012 ustawodawca mocno zliberalizował zasady z dokumentowaniem transakcji podlegających Vat w formie elektronicznej. Przepisy nie narzucają formy wystawiania faktur elektronicznych, można więc założyć iż wystawianie e-faktur może być dokonywane w jakikolwiek sposób.
Faktury mogą być wysyłane w formie elektronicznej pod warunkiem, że wszystkie dane w niej zawarte są autentyczne. Jednym z podstawowych warunków do wystawienia takiej e-faktury jest zgoda nabywcy na jej otrzymanie, jeśli taka zgoda nie zostanie wyrażona, ocena elektronicznej faktury vat przez organy podatkowe może być negatywna. Jeśli przedsiębiorca uzyskał taką zgodę, może taką fakturę wysłać w dowolnej formie elektronicznej np. plik PDF, forma papierowa, która będzie później przetworzona w formę elektroniczną.
Problem pojawia się przy swobodzie zabezpieczeń e-faktury. Przepisy wprawdzie wskazują, iż autentyczność pochodzenia integralności faktury będą zachowane jeśli będzie wykorzystany bezpieczny podpis elektroniczny lub bezpieczna wymiana danych. Organy podatkowe zaakceptowały pliki, które mają na celu utrudnić modyfikację dokumentu ( np. PDF).
Regulacje prawa posiadają również wymóg co do przechowywania e-faktur. Twardo postawionym warunkiem jest gwarancja autentyczności elektronicznej faktury, dodatkowo sposób jej przechowywania powinien zapewniać jej czytelność, oraz swobodny dostęp na żądanie organów podatkowych.
E-faktura bardzo ułatwia życie przedsiębiorcom, ponieważ nie wiąże się ona z żadnymi kosztami jak i oszczędza czas. Wystarczy tylko wysłać ją mailem, aby klient zaraz ją miał na swojej skrzynce mailowej. W sieci spotyka się coraz więcej informacji i wskazówek, na temat wstawiania e-faktur, aby być ze wszystkim na bierząco warto odwiedzić największą encyklopedię świata jaką jest internet.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Należy przede wszystkim pamiętać, że faktura elektroniczna powinna mieć odpowiednią formę – musi zostać wystawiona oraz otrzymana w formacie elektronicznym, który pozwala na zachowanie integralności treści oraz czytelności.
OdpowiedzUsuń